František Jebavý

Mechanické pianino František Jebavý, r. v. cca 1898

K těmto hracím strojům měli zajímavý postoj světoví hudební velikáni té doby jako např Handel, Bach případně Mozart. Tito pánové je neodsoudili, ale vnímali je jako velice zajímavé přiblížení hudby širokým masám. Někteří, o Mozartovi se to ví určitě, dokonce napsali skladby pro tyto nástroje.

První předchůdce nám všem známých orchestrionů jsou vlastně hrací hodiny a z nich následně módní rokokové hrací strojky. Jsou známá i cembala a malé varhany s hracím strojem, tak proč by nemohl hrát i klavír. Šlo jen o to na jaký nosič "nahrát" melodii a jak potom rozhýbat kladívka, aby ji zahrály. Konstrukcí bylo mnoho, snad první byly dřevěné válce s hřeby, později plechové desky s hřeby.

Mezi úspěšné vynálezce a stavitele patřil i pan František Jebavý. Jeho továrna na výrobu orchestrionů v Trutnově byla založena v r. 1878 a pracovalo zde 25 českých dělníků. Postupně se specializoval na pianové orchestriony a jeho výjimečné "automaty" dosáhly mnoha ocenění. Po smrti Františka Jebavého roku 1904 přebírá vedení manželka Anna. Ta řídila jednu z největších českých firem na orchestriony dalších 10 let až do své smrti. Anna Jebavá všemožně podporovala český společenský život v tehdy německém prostředí v Trutnově, za což si vysloužila přezdívku „česká královna“. Po válce byla výroba ukončena a zabývala se pouze opravami dříve vyráběných nástrojů.

Tento nástroj pochází z hostince ze Záhorovic, rodné vesničky mého dědečka, možná dokonce i z jeho rodného domu, ve vzpomínkách dědy se občas objevil. Po válce zde byl zřízen kulturní dům. V 90. letech začal hospodu provozovat podnikatel z Uherského Brodu, po několika letech ji však zavřel a klavír se objevil na stránkách inzerce a vrátil se k nám.

Konstrukce nástroje je kombinací pianina a hracího stroje. V roce 1899 získal na výstavě ve Vídni zlatou medaily.

Vlastní nástroj je typické pianino z druhé poloviny 19. století: rám je polopanciř, klasická mechanika s horními dusítky. Nástroj může být jako normální pianino používám.

Hrací "jednotka" je umístěna pod klávesnicí, nosič záznamu je dřevěný válec osazený hřeby, které dávají impuls hracímu mechanismu. Válec nese 7 melodií a je výměnný. Pohonný pérový mechanismus se spouští vhozením mince, volba skladby se provádí posuvem válce pomocí druhé kliky. Válec při otáčení ovládá samostatnou sadu kladívek. Při provozu mechanického klavíru je klávesnice pianina blokována.

Restaurátorské práce provedla v r. 2015 olomoucká firma Roháč-Juráň. Práce byly náročné, neboť nástroj byl v době své slávy hojně používán. Po opravě byla mechanika seřízena a uvedena do provozu, korpus opatřen novou politurou.

  • rozsah: A2- a4
  • ladění: 420Hz
  • pedály: dva - levý přibližuje kladívka, pravý zvedá dusítka
  • nástroj je hratelný, plně funkční

Máte zájem o informace či prohlídku?

Zavolejte nebo nám napište, chcete-li nás navštívit, dozvědět se více o klavírech, koncertech, ...

+420 777 007 153

svetklaviru@centrum.cz

Těšíme se na vás ve Světě klavírů.

Top