Goldschmeding piano

Goldschmeding pianino s hracím mechanismem Hupfeld, r. v. 1898

První mechanické klavíry měly jako nosič záznamu dřevěný válec. Tyto nosiče byly drahé, těžké a obtížně vyměnitelné. Snadnější obsluha byla s pozdějšími plechovými kotouči. V obou případech měl záznam omezenou (krátkou) délku. V roce 1886 se objevuje patent klavíru se záznamem do papírového pásu. Pásy byly nejprve v podobě skládaného kartonu později ve svitku. Jedním z nejúspěšnějších výrobců těchto mechanismů byl Ludvig Hupfeld.

Ludwig Hupfeld převzal v roce 1892 firmu J.M. Grob & Co v Lipsku a se svými patenty se stal brzy vedoucí společností ve světě "samohracích" hudebních (ná) strojů, tehdy ještě pracujících na mechanickém principu odečtu. Koncem 19. století vyvinul nástroj na pneumatickém principu a tuto myšlenku rozváděl k dokonalosti ještě dalších třicet let.
Gerard Goldschmeding započal svoji karieru v roce 1848 jako společník obchodní firmy s nástroji. Po smrti společníka v roce 1872 převzal firmu a rozvinul výrobu klavírů střední třídy, vynikaly však kvalitou.

Nástroj pianino Goldschmeding je klasické pianino konce 19. stol: rám již celopancíř, dusítka horní, křížostrunný potah, klávesy slonovina, nástroj je v původním stavu zachovalý a hratelný.

Samohrací Hupfeld mechanismus je ovšem rarita jakých se dnes najde v muzeích málo. Odečítací mechanismus je umístěn ve výsuvné zásuvce, do které se vkládá děrovaný pásek z tvrzeného papíru se záznamem. Při posunu pásu pomocí kliky odečítají jehly v odečítací liště z papírového pásu dírky, které představují notový záznam a dávají impuls jednotlivým klávesám. Tento odečet neumožňuje ještě rozlišit sílu úderu a proto je dynamika hry velmi jednoduše řešena pomocí rozděleného moderátoru na basy a diskant. Tyto dva moderátory dostávají impuls k zasunutí a vysunutí z odečítacího mechanismu stejně jako klávesy k úderu do strun. Tato konstrukce byla převratný vynález, protože nebyla odkázána na několik melodií "zapsaných" na válci umístěném v klavíru, ale umožňovala použití "nekonečného množství nahrávek" (již tehdy existovaly půjčovny). Slabá stránka této konstrukce byla krátká životnost papírového pásu, který se snadno a často poškodil v odečítací liště zaseknutou jehlou.

Hrací mechanika

  • mechanický odečet tónů (z dírek z pásku) v liště
  • rozsah tonů mechaniky 61
  • dynamika pomocí moderátoru děleného na basy a diskant
  • pohon ruční klika

Naše piano bylo postaveno kolem roku 1898. Podle předchozích majitelů byl klavír po desetiletí v rodině. První majitelka byla pianistka a na nástroj hrála sama. Pro nemoc však musela vlastní hru oželet a rodina ji nechala namontovat mechaniku fy "Hupfeld" a pomocí této mechaniky mohla opět naslouchat svému nástroji. My jsme nástroj koupili přes přítele obchodníka z Mnichova, kterému byl nástroj nabídnut.

  • rozsah: A3 - a4
  • ladění: 440Hz
  • pedály: tři - pravý zvedá dusítka, prostřední moderátor, levý přibližuje kladívka
  • nástroj je hratelný, plně funkční

Máte zájem o informace či prohlídku?

Zavolejte nebo nám napište, chcete-li nás navštívit, dozvědět se více o klavírech, koncertech, ...

+420 777 007 153

svetklaviru@centrum.cz

Těšíme se na vás ve Světě klavírů.

Top