Schiedmayer & Söhne

Stolový klavír Schiedmayer & Söhne, r. v. cca 1870-75
anglická mechanika, kladívka kožená/filcová, dusítka filcová, litinový rám

Nárazová mechanika se úspěšně rozvíjí v Anglii a nová forma se již samozřejmě nazývá anglická. Neznamená to, že by jinde nebyla. Již samozřejmostí u anglických mechanik je nový prvek - chytač, který přispívá ke kontrole pohybu kladívka při uvolnění klávesy a zlepší podmínky k opakování úderu. Jedním z významných německých stavitelů stolových klavíru byla rodina Schiedmayer. To už jsme poskočili do doby špičkových stolových klavírů, skoro o sto let později. Ne však, že by snad tato firma byla mladá.

Schiedmayer je jedna z nejstarších dynastií výrobců pian na světě. Prvním z rodiny byl Balthasar Schiedmayer (1711-1781) v Erlangenu. Jeho nástroje se nezachovaly. Syn Johann David (1753-1805) byl ve své době nejznámějším výrobcem klavírů. Zachoval se jeden stolový klavír. Jeho syn Johann Lorenz Schiedmayer (1786-1860) přenesl firmu do Stuttgartu, a roce 1845 vzniká firma „Schiedmayer & Söhne“, která na přelomu století patřila ke světovým špičkám.

Tento nástroj byl vyroben pro hudební kavárnu ve Stuttgartu. Zde hrál den co den pro zpříjemnění pohody. Když se majitelé kavárny rozhodli nástroj nahradit novým, poslední klavírista, který na něj hrál (dědeček majitele od nějž jsme nástroj koupili) se s ním nemohl rozloučit a odkoupil jej. Jeho vnuk již k němu žádný vztah neměl a rozhodl se jej prodat.

Životní příběh vysvětluje, proč má nástroj prošlapaný pedál a slonovinu na klávesách ohranou až na dřevo. Nástroj odehrál dlouhé hodiny koncertů a přesto je mechanika původní a v dobré stavu a nástroj hratelný.
Jediná závada, která téměř není patrná, je prasklý, avšak velmi dobře opravený krásný litinový rám. K této nehodě došlo při stěhování v minulosti. Tato závada naštěstí nemá na kvalitu zvuku nástroje vliv. Nástroj byl v našem muzeu pouze naladěn a od té doby slouží při prohlídkách a koncertech k ukázkám romantické hudby z doby vzniku tohoto klavíru.

Nástroj má masivní dřevěnou konstrukci, je však již vybaven překrásnou litinovou deskou, která drží napětí strun.
Mechanika je nárazová, anglická, jednoduchá s jazýčkovým vypouštěčem a chytačem na konci klávesy, jaké známe i u normálních anglických křídel tehdejší doby. Dvojité mechaniky (doubleaktion), které se používaly u stolových klavirů v Anglii, u německých nástrojů nenacházíme. Kladívka jsou již filcová, ve střední části a diskantu potažená kůží, dusítka jsou filcová. Při stisknutí klávesy jazyk narazí na sedlo na konci násadky a vrhne kladívko proti struně, jazyk v nastaveném okamžiku sklouzne, aby klávesa narazila do struny pouze setrvačností. Po nárazu kladívko odpadne a zachytí se v chytači, který je umístěn na konci klávesy. Po uvolnění klávesy se vše vrací do původního stavu a je připraveno k dalšímu úderu.

  • rozsah: A2 - a4
  • ladění: 420Hz
  • pedály: jeden, který zvedá dusítka
  • nástroj je hratelný

Máte zájem o informace či prohlídku?

Zavolejte nebo nám napište, chcete-li nás navštívit, dozvědět se více o klavírech, koncertech, ...

+420 777 007 153

svetklaviru@centrum.cz

Těšíme se na vás ve Světě klavírů.

Top