Křídlo Stöcker Berlin , r. v. cca 1845
technická rarita - horní mechanika, rovnostrunný potah, ocelové vzpěry
Snahy o další vylepšení nástrojů samozřejmě pokračovaly ve snaze o příjemnou hru, rychlejší a dynamičtější akci a samozřejmě o bohatší zvuk. Jednou z variant byla myšlenka udeřit do struny proti rezonanční desce, tedy shora. Úhozem shora je tón bohatý, plnozvučný a získal obdiv klavíristů. Přes komplikovanou mechaniku je příjemně hratelný.
Tuto konstrukci zkoušeli mnozí slavní výrobci (Streicher Vídeň, Pappe Paris, Vornum Londýn), avšak časem to vzdali. Jediným, kdo u tohoto řešení zůstal byl Wilhelm Julius Theodor Stöcker.
Wilhelm Julius Theodor Stöcker (1811-1878) - po gymnáziu šel do světa na zkušenou. Asi v roce 1840 zakládá vlastní firmu a zaměstnává 8-10 pracovníků.
V polovině 19. století patřil k nejvýznamnějším německým stavitelům klavírů. Stavěl výhradně nástroje s horní mechanikou, ruční práce, dvě velikosti - 220 cm a 190 cm.
Stöcker se úspěšně prezentuje na výstavách, r. 1844 dostal medaili za patent. V roce 1854 staví nástroj pro dvůr pruského krále. Nástroje putovaly do celého světa a koncertovali na nich ti nejslavnější klavíristé té doby. Franz Liszt dokonce několikrát, nejslavněji v Königliches Opernhaus v Berlíně a velmi nástroj chválil.
Stöcker měl svůj koncertní sál, aby propagoval své nástroje. Sál se stal brzy místem setkání (klubem) milovníků klavírní hudby. Stöcker ukončil výrobu z důvodu stáří a krátce na to umírá bez pokračovatelů.
Za 33 let vyrobil více jak 1000 nástrojů. Dnes je dochováno asi 50 kusů, těmito vzácnými nástroji se chlubí jen velká muzea, většinou nejsou hratelné.
Jeho nástroje mají anglickou horní mechaniku. Kladívka se po úderu do strun shora vrací pomocí per do původní polohy. Mechanika už má samozřejmě i vypouštěč a chytač.
Další atributy jsou:
- rovnostrunný potah,
- ocelové výztuhy,
- stoupající rezonanční deska,
- agraf přístupný ze strany,
- kolíky jsou umístěny před klávesnicí,
- jemné ladění v diskantu - patent Stöcker (náš nástroj ještě nemá).
Stöckerova konstrukce umožňuje delší rezonanční desku a pevněji zakotvený kolíčník. Nedostatkem je složitý systém pružin.
Nástroj jsme koupili z Mnichova od dědiců původního majitele, který byl členem „klubu sálu“ firmy Stöckera. Na nástroj se běžně hrálo a byl pravidelně laděn. Teprve v posledních letech hrál méně, protože byl koupen moderní Steinway pro dceru, která se dala na koncertní dráhu.
Nástroj je v originálním stavu, nové jsou pouze struny a kolíky. Rezonanční deska je bez trhlin, kladívka i dusítka mají originál potah.
- rozsah: A2 - a4
- ladění: 425Hz
- pedály: dva - levý una chorda, pravý zvedá dusítka
- nástroj je hratelný